8 Haziran 2017

İş Başvurusunda dikkat edilmesi gereken 8 altın kural

AL Danışmanlık Genel Müdürü, Marka Yönetimi ve İnsan Kaynakları Danışmanı Ayşen Laçinel, iş başvurusunda dikkat edilmesi gereken 8 altın kuralı listeledi.

İş dünyası istihdam seferberliği kapsamında personel alımlarını artırdı. İstihdam seferberliğinin büyük bir fırsat olduğunu kaydeden AL Danışmanlık Genel Müdürü, Marka Yönetimi ve İnsan Kaynakları Danışmanı Ayşen Laçinel, iş başvurusunda dikkat edilmesi gereken 8 altın kuralı paylaştı.

 

 

İşte dikkat edilmesi gereken mülakat tüyoları:

1- Cv'ni özenle hazırla. Yeteneklerin, ilgi alanın ve gerek öğrenci, gerek çalışan olduğunda bulunduğun ortama neler kattığını belirt.

2- Cv'de, güler yüzlü bakımlı ve kıyafeti özenli bir profil fotoğrafı kullan.

3- Cv'ni mutlaka, açıklayıcı bir ön yazı ile gönder. Ön yazında, neden bu şirketi seçtiğin, ne kadar istekli olduğun ve kendini nasıl bu işe hazırladığın belirtilsin.

4- Mülakata davet edildiğinde, görüşmeye 20 dakika erken git ve mutlaka şirket hakkında araştırma yaparak gitmiş olun. Şirketin ürün ve hizmetleri ile pazardaki yerini araştır.

5- Başvurduğun pozisyonu ve aranan özellikleri iyi öğren, aranan özelliklerde yetkinliğin deneyimin olduğunu açıkla. Kararında konuş, ne uzun ne kısa olsun.

6- Kıyafetinin başvuru yaptığın kuruma, değerlerine, uygun olmasına özen göster. Hatta, aksesuarını (kravat, eşarp..) kurum renklerinden seç.

7- Mülakatta beden dili ile jest ve mimiklerini doğru yönet. Pozitif bir iletişim kur. İletişime kapalı olma.

8- Maaş beklentin sorulduğunda, kurumsal ücret politikasına saygı duyacağını, iş performansına güvendiğini söyle.

 

Kaynak: Dünya

 

 

Etiketler :