AL Danışmanlık Genel Müdürü,

Marka yönetimi ve İnsan Kaynakları Danışmanı Ayşen LAÇİNEL,

İş görüşmelerinde yapılan büyük hataları anlattı.

Kendini fark etmemiş, uzmanlaşmayı seçmemiş çalışanların; önce maaş, sonra tatil pazarlıkları yaptıkları iş başvurularında başarılı olamayacakları uyarısında bulunan LAÇİNEL, şunları söyledi:

“Kendini tanımayan, ne istediğini belirlemeyen, ancak buna rağmen her şeyi talep eden bir profil; tıpkı "Çin Malı, yan sanayi’ diye adlandırılan, çakma profiller olarak algılanıyor. Bu adayların bir kısmı; giyinmesini, beden dilini doğru kullanmayı öğrenmiş olsalarda, içi boş olunca, kendisi olmayınca, es kaza işe alınmış olsalar bile tıpkı Çin malı ürün gibi çabuk bozulup dağıldıklarından, hızla işten çıkarılabiliyor” dedi.

İşte 'Made in China' aday olmanın 5 yolu

1) İş görüşmesine gittiğin kurumu tanıyıp tanımadığın sorulduğunda, “Pek bilgim yok, siz anlatır mısın” diyerek yanıtlayın.

2) Başvuruda bulunduğun pozisyona ilişkin fikrin sorulduğunda, “Ne iş yapıldığı ile ilgili hiçbir fikrim yok” diyerek cevap verin.

3) Yeterli deneyimin olmadığı halde başvurduğun pozisyonda şiddetle yüksek maaş ısrarı yapın

4) Sizden istenen işin kapsamını öğrenmek yerine haftalık izin ve yıllık izin sürelerini sorun. Cuma günleri yarım gün çalışıp erken çıkıp çıkamayacağınızı sorun.

5) Hiçbir konuda uzmanlaşmış olmamayı seçerek, ‘ne iş olsa yaparım’ algısını oluşturun.

Yukarıdaki 5 maddeyi uygulayanların, garanti işe alınmayacağına işaret eden LAÇİNEL, “İş görüşmesine gidenler, ‘hiçbir konuda uzmanlaşmamış, ne iş olsa yaparım diyen, işe odaklanmayacak, tatil odaklı vb. gibi ucuz ve yan sanayi aday’ şeklinde kendilerini algılatırlar ise, emin olun kesinlikle işe alınmazlar” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

Tarih: Temmuz 01, 2014

 

Etiketler :